Brzeziny chcą być samowystarczalne energetycznie

Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi miasto Brzeziny zamontuje pięć instalacji fotowoltaicznych na dachach budynków publicznych.

Władze Brzezin uzyskały z WFOŚiGW w ramach obszaru Ochrona Powietrza dotację w wysokości 765 072 zł, którą przeznaczą na montaż pięciu instalacji PV jeszcze w tym roku. Pozytywna decyzja związana była m.in. z innowacyjnym charakterem projektu oraz efektam ekologicznym. Energia elektryczna wytwarzana z instalacji PV pozwoli na zmniejszenie poboru energii z sieci o 69,5 MWh.

- Zielone inwestycje związane z Odnawialnymi Źródłami Energii to dobra inwestycja w naszą przyszłość - mówi Tomasz Łysek, prezes zarządu WFOŚiGW w Łodzi.

- Rozpoczęliśmy działania zmierzające do tego, aby w ciągu kilku lat Brzeziny stały się miastem samowystarczalnym energetycznie, które czerpie energię przede wszystkim z odnawialnych źródeł - mówi Marcin Pluta, burmistrz Brzezin.

Władze Brzezin dążą do realizacji koncepcji miasta samowystarczalnego - Smart City. W najbliższej przyszłości chcą wybudować farmę PV, która docelowo zasili nie tylko budynki publiczne. Planowana jest także wymiana systemu oświetlenia ulicznego na system LED, budowa stacji ładowania samochodów elektrycznych, oraz dystrybucja i sprzedaż energii z OZE.

Położenie

Jawornik 805
32-400 Myślenice
Polska