Farma fotowoltaiczna w Gdańsku grupy Energa

Spółka Energa kosztem blisko 9,5 mln PLN wybudowała w Gdańsku elektrownię fotowoltaiczną. Instalację tę – usytuowaną na granicy Gdańska i Przejazdowa – zbudowano z 6292 paneli, które ułożono je w pięciu równoległych rzędach na powierzchni ok. 25 tys. mkw. Łączna moc paneli wynosi 1,64 MWp. Według wstępnych szacunków instalacja będzie produkować ok. 1,5 GWh energii rocznie. Prace budowlano-montażowe trwały dwa miesiące.

 

Elektrownia zwiększy moc OZE zainstalowaną w elektrowniach Grupy Energa o niespełna 0,5 proc. Będzie to pierwsza instalacja Grupy wykorzystująca do produkcji energii promienie słoneczne, jaka dołączy do innych wykorzystywanych w grupie źródeł odnawialnych: wody, wiatru i biomasy. Obecnie w planach Energi jest budowa w województwie kujawsko-pomorskim elektrowni PV mocy ok. 4 MW.

Powstała elektrownia zwiększy moc zainstalowanych w Polsce instalacji fotowoltaicznych do 3 MW. Mimo tego fotowoltaika wciąż ma niewielki udział w całkowitej mocy OZE zainstalowanej w Polsce, wynoszącej niemal 6 tys. MW (wg URE).